Chcę zapłacić BLIK-iem, ale do końca nie wiem, jak on działa. To bardzo często padające się stwierdzenie, kiedy chcemy uregulować płatność szybko wprost z naszego konta, ale nigdy nie płaciliśmy BLIK-iem. Jest to jednak bardzo przystępny i komfortowy sposób regulowania transakcji, który dokładnie opisujemy w tym tekście. Podpowiadamy również, jakie ma zalety i jak go uruchomić.
Czym jest BLIK?
BLIK to system płatności obowiązujący jedynie w Polsce, ale umożliwiający różne formy regulowania rachunków i zarządzania naszymi środkami z konta. Jest to trzeci najpopularniejszy system płatności po tych gotówkowych i kartami. Staje się także regularnie coraz popularniejszy, gdyż posiada wiele zalet. BLIK wbudowany jest w aplikację mobilną banku i umożliwia regulowanie rachunków w czasie rzeczywistym wprost z naszego konta bankowego.
System BLIK polega na wygenerowaniu kodu w naszej aplikacji bankowej, a następnie podaniu go na stronie sprzedawcy, czy w terminalu w sklepie stacjonarnym. Płatność w tej chwili zostaje pobrana z naszego konta, a my potwierdzamy transakcje w aplikacji mobilnej banku. BLIK posiada również oprócz płatności natychmiastowych możliwość wystawienia czeków elektronicznych.
BLIK jest darmowym systemem płatności i nie musimy spełniać żadnych wymagań, aby móc z niego korzystać. Obecnie akceptuje go wiele punktów naziemnych łącznie ze supermarketami, czy restauracjami, a także wszystkie największe sklepy internetowe i systemy płatności. Został on stworzony z myślą o szybkiej i wygodnej, płatności bez używania fizycznie telefonu czy kart płatniczych, a także oczekiwania na zaksięgowanie się przelewu.
Jak aktywować BLIK?
Aktywacja BLIK-a jest bardzo prosta. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną naszego banku i się do niej zalogować. Jeśli już w niej jesteśmy, wystarczy przejść do płatności telefonem i kartami, a następnie wejść w pozycję BLIK. W tym momencie wystarczy jednym przyciskiem aktywować ten system płatności i jest on zdatny do użytku. Co ważne każda aplikacja mobilna banku będzie nieco różniła się od siebie, a więc poszczególne kroki również mogą wyglądać nieco inaczej. Ogólny schemat aktywacji BLIK-a jest jednak prosty i polega jedynie na jego włączeniu. Jeśli samodzielnie nie potrafimy włączyć BLIK-a warto udać się do najbliższej placówki bankowej i poprosić o pomoc w tym zadaniu.
Jak płacić BLIK-iem?
Płacenie BLIK-iem jest bardzo proste. Możemy robić to zarówno w internecie, jak i w sklepach stacjonarnych, a także wypłacać pieniądze z naszego konta w bankomatach. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do naszej aplikacji bankowej, a następnie wejść do modułu BLIK. Kolejnym krokiem jest aktywowanie kodu BLIK, który ważny jest przez 120 sekund. Kod który wyświetlił się nam na ekranie telefonu, przepisujemy w terminalu w sklepie, w bankomacie lub w formularzu na stronie internetowej. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie transakcji w naszej aplikacji, gdzie możemy sprawdzić, kto przyjmuje płatność i na jaką wysokość opiewa rachunek. Po zaakceptowaniu środki natychmiast przekazywane są do odbiorcy, a rachunek uważany jest za opłacony.
Aby móc korzystać z BLIK-a, przede wszystkim potrzebujemy internetu. Nasz smartfon również musi spełniać wymagania aplikacji bankowej aby mogła być na nim zainstalowana. Te wymagania są jednak dosyć niskie i wszystkie nowoczesne smartfony spełniają je bez większych problemów.
Przy pomocy BLIK-a możemy płacić jedynie do wysokości takiej sumy, jaka znajduje się na naszym koncie bankowym. BLIK umożliwia jedynie zarządzanie naszymi pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku i nie daje możliwości zadłużania się na minus.
Dlaczego warto płacić BLIK-iem?
Płacenie BLIK-iem to bardzo korzystny sposób płatności. Przede wszystkim możemy robić to w sposób komfortowy. Telefon komórkowy, który zawsze posiadamy przy sobie jest w zupełności wystarczający do regulowania rachunków. Nie musimy dodatkowo pamiętać o zabieraniu pieniędzy fizycznych, a także kart płatniczych co często jest uciążliwe. Nawet jeśli zatem zapomnimy naszego portfela, będziemy mogli opłacić rachunek BLIK-iem.
Płatności takie są również niezwykle szybkie. W porównaniu z płatnościami kartami, gdzie trzeba przepisywać w internecie dane lub oczekiwać na potwierdzenie transakcji, płacąc kodem robimy to dużo szybciej. Plusem jest również natychmiastowe zaksięgowanie płatności, a więc nie musimy oczekiwać na dotarcie przelewu, jeśli robimy np. zakupy internetowe i możemy przekazać pieniądze wprost z naszego konta na konto odbiorcy.
Samo płacenie BLIK-iemi jest również bardzo proste. Poradzi sobie z tym zadaniem każda osoba, która umie w podstawowy sposób obsługiwać smartfona. Cały proces wymaga jedynie kilku kliknięć i jest bardzo intuicyjny. Dzięki BLIK-owi mamy również bezpośredni dostęp do naszego rachunku bankowego.
Kolejnym plusem BLIK-a jest możliwość wystawiania czeków. Są to nieco dłuższe kody cyfrowe generowane w aplikacji, które przekazujemy innym osobom. Kody te mogą opiewać na różne wysokości, a także termin ważności od kilku do kilkudziesięciu godzin. Środki po stworzeniu czeku są blokowane na naszym koncie do utracenia ważności lub wykorzystania czeku.
Bezpieczeństwo BLIK-a
Ważnym aspektem który z pewnością zainteresuje wszystkie osoby chcące płacić BLIK-iem jest jego bezpieczeństwo. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów płatności i to jedna z największych jego zalet. Kodu BLIK nie da się podrobić ani sfałszować. Dostępu do naszej aplikacji mobilnej banku chroni również kod PIN, a także kod PIN do telefonu. Na wypadek kradzieży naszego smartfona nie istnieje zatem większe zagrożenie utraty pieniędzy, gdyż przestępcy potencjalnie włamują się do aplikacji bankowej, już wtedy będą mieli dostęp do naszych pieniędzy, a BLIK nie ułatwia im tego zadania. Kod jest również ważny po wygenerowaniu jedynie 2 minuty. Jest to bardzo krótki czas, który praktycznie uniemożliwia wykorzystanie kodu w późniejszym czasie. Nawet jeśli kod zostanie, w jakiś sposób podejrzany będziemy musieli również potwierdzić transakcje w naszej aplikacji bankowej, gdzie będziemy mogli zorientować się, iż mamy autoryzować inną zapłatę.