Wady i zalety posiadania kart kredytowych

Porównywarka kredytów hipotecznych Lendi

Karta kredytowa – co to jest tak naprawdę?

Na samym wstępie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czym jest karta kredytowa? Jest to nic innego niż zwykły kredyt o wcześniej określonych warunkach na dany okres czasu. Różnica względem standardowego kredytu jest taka, że gdy nie potrzebujemy pieniędzy i z nich nie korzystamy to nie płacimy odsetek. Brak wykorzystania limitu karty kredytowej jednak nadal liczy go do sumy zaciągniętych kredytów. Może to być ważne w przypadku starania się o kredyt hipoteczny czy pożyczkę gotówkową, ponieważ obniża zdolność kredytową o kwotę limitu karty.

Dlaczego warto mieć kartę kredytową?

Zalet jest naprawdę sporo i jeśli ktoś potrafi zarządzać swoimi finansami i karta kredytowa nie zadziała na osobę niczym płachta na byka i nie spowoduje nadmiernego, nieprzemyślanego i bezsensownego wydawania pieniędzy – może się okazać idealnym instrumentem finansowym na różne okazje. Przyjrzyjmy się więc zaletom:

Możliwość zarobku – tak, dokładnie. Na karcie kredytowej można zarobić i to nie inwestując pożyczone pieniądze. Wiele banków dla nowych klientów przewiduje wiele promocji za założenie i aktywne korzystanie z karty kredytowej. Często za spełnienie warunków można zyskać od 200 do nawet 500 złotych oraz otrzymywać liczne cashbacki od partnerów handlowych banku (zwrot za zakupy np. w wysokości 1 czy 2% wartości transakcji).

Długi okres bezodsetkowy – jeśli nagle masz awarię samochodu czy zepsuł Ci się telefon a wypłata dopiero za pół miesiąca to karta kredytowa sprawdzi się idealnie. Bez żadnych kosztów możesz zapłacić za produkt czy usługę i oddać te pieniądze po otrzymaniu wypłaty z pracy. Okres bezodsetkowy jest różny dla różnych banków i ofert, jednak zazwyczaj wynosi od 14 do nawet 45 dni. Przez ten czas nie płacimy odsetek, więc warto kartę spłacać w terminie.

Pieniądze zawsze pod ręką, nawet jeśli z nich nie skorzystasz – posiadanie karty kredytowej dzisiaj często nie wiąże się z kosztami (wystarczy spełnić odpowiednie, proste warunki, np. jednokrotnie zapłacić w sklepie kartą kredytową i od razu potem można ją spłacić – wtedy karta jest darmowa). Czas na remont w domu? Chcesz zmienić samochód czy potrzebujesz kupić nowy komputer? To duży wydatek a przecież wizyta w banku i wnioskowanie o kredyt to często sporo zachodu i składania wniosku. Dodatkowo często występują prowizje i wyższe oprocentowanie niż na karcie kredytowej. Posiadając kartę kredytową możesz również zrobić większe zakupy i potem rozłożyć je na korzystne, wcześniej zapisane w umowie raty. Nic Cię nie zaskoczy, nie będzie żadnych dodatkowych kosztów niż te w umowie o kartę kredytową a spłacając zadłużenie wcześniej – odzyskasz część kosztów.

Możliwość korzystania z dodatkowych usług – jest to zaleta, jednak trzeba być bardzo uważnym. To właśnie często posiadanie karty kredytowej warunkuje możliwość skorzystania z różnych usług, na przykład wynajmu samochodu za granicą. Nie jest możliwe wynajęcie samochodu bez uwierzytelnienia karty kredytowej, z której w razie uszkodzenia samochodu czy spowodowania wypadku będą zabezpieczone pieniądze na poczet możliwej kary. Płatności kartą można użyć również do opłacania stałych abonamentów (np. netflix, opłata abonamentowa za telefon itd.)

Jakie są więc wady posiadania karty kredytowej?

– Jeśli zapomnisz spełnić warunki miesięczne (płatność kartą, aktywne jej użytkowanie) to nawet nie wykorzystując żadnych pieniędzy zapłacisz miesięczną opłatę.

– Na niektórych karta kredytowa działa jak płachta na byka. Dopóki nie mają pieniędzy, dopóty nic nie potrzebują. Gdy otrzymują kartę kredytową, traktują ją jako swoją prywatną gotówkę nagle kupując niepotrzebnie telewizor, zmieniając telefon na najdroższy model i wizytując najdroższe restauracje. Po miesiącu okazuje się wtedy, że 10 000 złotych z karty kredytowej wyparowało, a spłacić to trzeba. Karta kredytowa to bardzo dobry instrument finansowy, jednak nawet niewłaściwie użytkowana może doprowadzić do niepotrzebnych problemów.

– Karty kredytowe często mają wysoki limit, znacznie wyższy niż karta debetowa, na której są tylko te pieniądze które mamy aktualnie do wydania. Jeśli ktoś ukradnie nam kartę debetową to ukradnie nam tylko pieniądze które posiadamy. Ból będzie duży, jednak stracimy tylko swoją własność. Gdy komuś uda się ukraść naszą kartę kredytową i nie będziemy mieli odpowiednich limitów, to złodziej (znając pin, np. wcześniej nam go podpatrzył) może wydać cały limit kredytowy. Wtedy właściciel karty może zostać z długiem o wartości 10, 15 czy 20 tysięcy złotych. Tak samo trzeba być uważnym w przypadku dodawania karty kredytowej do usług abonamentowych, szczególnie kiedy dzieci i obce osoby korzystają z wspólnych kont np. Google Play.

W 2020 roku w USA pewna kobieta dodała kartę kredytową do sklepu Google Play. Z jej konta korzystało również dziecko, które bardzo chętnie kupowało wszelkie dodatki premium do ściągniętych gier nie spodziewając się konsekwencji. Zdziwienie klientki było ogromne, gdy okazało się, że dziecko opróżniło z jej karty niecałe 5 000 dolarów w zaledwie tydzień. Niestety reklamacje klientki zostały uznane tylko w części i wszystkich pieniędzy nie odzyskała. Dlatego zabezpieczenie swojej karty, ustawienie limitów i ostrożność przy dodawaniu jej do usług abonamentowych jest kluczowa.

Karty kredytowe służą do płacenia, a nie wypłacania pieniędzy. Oczywiście można z kartą udać się do bankomatu i dokonać wypłaty, jednak wysokie prowizje zniechęcają do takich aktywności. Karty kredytowe zostały stworzone do płacenia nimi zarówno w sklepach jak i internecie, wtedy prowizji nie ma (nie licząc oprocentowania i standardowych kosztów używania karty)

Podsumowując, karty kredytowe to bardzo dobra sprawa dla wielu osób. By tak było trzeba oczywiście trzymać się kilku zasad, odpowiednio zabezpieczyć kartę, nałożyć limity, aktywować usługę 3D secure (potwierdzanie każdej płatności kartą w internecie) oraz pilnować terminów spłat, by zminimalizować opłaty. Takie użytkowanie zapewni praktycznie darmową lub bardzo tanią gotówkę na dowolny cel.

Zostaw odpowiedź